GÜNCEL

Biyonik Kedi Panda’ya Protez Ayak Takıldı

12.12.2014 Biyonik Kedi Panda’ya Protez Ayak Takıldı

Panda, Almila Dalkılıç isimli bir hayvan severin dışarıda beslediği erkek sokak kedisiydi. Yaklaşık bir buçuk yıl önce, sağ arka ayağına basamıyor şikayetiyle hastanemize getirilmişti. Panda’da yapılan klinik ve radyolojik incelemeler sonucunda kalça kemiğinde kırık ve tarsal eklemde deformasyon saptanmıştı. Bu nedenle 10 Nisan 2013 tarihinde sağ femur kırığına osteosentez yapılarak  çivi yerleştirilmişti. O dönem için eklemdeki deformasyona, operasyona uygun olmadığından medikal tedavi uygulanmıştı. Sonraki süreçte Panda, kırık ayağını rahatlıkla kullanabiliyor ve sokaktaki yaşamını sürdürüyordu.

Operasyondan 5 ay sonra, sağ arka ayak ekleminde şişkinlik fark etmişti sahibi. Kedi ayağını kullanabiliyor ancak şişkinlik giderek büyüyordu. Eklem sıvısına yapılan patolojik inceleme sonucunda bu durumun fibrinli bir enfeksiyondan kaynaklandığı;  radyolojik değerlendirmede ise bunun kemikte erimeye yol açtığı saptanmıştı. Olguda antibiyogram  yapılarak etkin antibiyotikle tedavi başlatılmış;  10 gün sonra Panda iyileşmişti.

Panda  8 Mayıs 2014 tarihine kadar ayağında sorun olmaksızın yaşamını sürdürmüştü. Almila hanım, aynı şikayetlerin tekrarlaması üzerine kedisini yine hastanemize getirmişti. Yapılan değerlendirmede kemikteki osteolysisin (erime) ve eklem sıvısı artışının şiddetlendiği anlaşılmıştı. Operasyonu yapılan kalça kemiğinin ise tamamen iyileştiği görülmüştü. Sorun olan ekleme yönelik olarak yine sistemik antibiyotik tedavisi ve lokal eklem içi uygulamalar yapılmıştı. Tedaviye olumlu cevap veren Panda bu durumunu 4.5 ay sürdürebilmişti.

Anatolia Hayvan Hastanesi’ne 20 Eylül 2014 tarihinde getirildiğinde ise artık sağ arka ayağına hiç basamıyor, eklemdeki şişkinlik, akıntılı yara (fistül) haline dönüşmüştü. Alınan kontrol radyografisinde kemik doku erimesinin oldukça ilerlediği, eklemin medikal olarak tedavisinin mümkün olmadığı anlaşıldı. Bu durumda iki seçenek söz konusuydu. İlki ilgili bacağın ampute edilmesi ki, bu Panda’nın yaşam boyu 3 bacakla kalması demekti; diğeri ise ayak protezi takılması.

 Türkiye’de ise ilk kez hastanemizde  2013 yılında Şükrü isimli kediye takılan ve oldukça başarılı sonuç veren ayak protezinin Panda’ya da uygulanması kararlaştırıldı.

Bu amaçla 26 eylül 2014 tarihinde Doç.Dr.Cem Perk ile veteriner hekimler Sara Ece Ulutürk ve İsmail Karadağ tarafından Panda’nın kemik kanalına kalıcı protez implant takıldı. Yaklaşık  1.5 saat süren operasyon oldukça başarılı geçti ve Panda anesteziden sorunsuz uyandı.

 Panda şu anda hastanemizde iyileşme sürecini geçiriyor. Yaklaşık 3 hafta sonra implant ucuna takılacak ayağıyla aynı Şükrü gibi koşup oynamayı bekliyor.

Geri Bildirim
X
Geri bildiriminiz kaydedilmiştir,
ilginiz için teşekkür ederiz.