ONLİNE İŞLEMLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

Petimi en erken ne zaman aşılatmalıyım?

Petinizin ilk aşılaması için anne sütünden ayrıldığı tarih çok önemlidir. Anne sütündeki antikorlar yavruyu hastalıklara karşı koruduğu için yavru anneyi emdiği sürece ve bu ve bu dönemde immun sistemi tam gelişmemiş olduğundan dolayı aşılamanın bir faydası olamayacaktır. Yapılan araştırmalar ilk aşılamanın anne sütünden kesildikten en erken 15 gün sonra yapılabileceğini önermektedir.

Petimi nerede aşılatmalıyım?

Aşıların sağlıklı hayvana yapılması gerekli olduğundan dolayı aşılamanın veteriner hekim muayenesinden sonra yapılması şarttır. Veteriner hekim muayenesinden sonra bölgedeki salgın hastalıklar göz önüne alınarak petinize uygun aşı takvimi önerilecektir. Ülkemiz de kanunlar gereği kuduz aşısı yılda bir kez yapılmaktadır.

Petimi ne zaman kısırlaştırabilirim?

Petinizin, parazit tedavileri takiben koruyucu aşıları tamamlandığı andan itibaren kısırlaştırabilirsiniz. Yapılan araştırmalar özellikle dişilerde östrus dönemine girmeden önce yapılan kısırlaştırmaların ileride olabilecek meme tümörlerini yüksek oranda azalttığını göstermiştir. Bu nedenle önerimiz 5-6 aydan sonra petinizin kısırlaştırılmasıdır

Petimi yurt dışına götürmek için prosedürler nelerdir?

Ülkeden ülkeye değişmekle beraber, Avrupa birliğine dahil ülkelerde microchip ve kuduz titrasyon testi zorunluluğu vardır. Avrupa birliğine dahil ülkelerde ilk kuduz aşısı yapıldıktan 6 ay sonra çıkış izni verilmektedir. Kuduz titrasyon testi ise kuduz aşısı yapıldıktan en erken 1 ay sonra bakılabilir.

Petime ne tür mama vermeliyim?

Petinizin ırksal özelliklerine, yaşına, kondisyonuna varsa kronik hastalığına göre değişmektedir. Dolayısıyla en uygun mama seçimine genel muayene sonrası veteriner hekim ile karar verilmelidir.

Petimi parazitlere karşı nasıl koruyabilirim?

Parazitlere karşı mücadele iç ve dış parazitler olmak üzere ikiye ayrılır. Bu uygulamalar bölgesel olarak değişmekle beraber sizlere önerimiz iç parazit tedavisini üç ayda bir, dış parazit tedavisini ise yaz aylarında ayda bir defa, kış aylarında iki ayda bir defa uygulanmasıdır.

Geri Bildirim
X
Geri bildiriminiz kaydedilmiştir,
ilginiz için teşekkür ederiz.