YAYINLARIMIZ

Gözünüzden Kaçmasın!

Doç.Dr Cem Perk

Kedi Ve Köpeklerde Rastlanan Göz Hastalıklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler..

Göz anatomik ve fizyolojik olarak hassas bir organdır. Çeşitli sebeplere gözde oluşan hastalıklar tedavi edilmezlerse hızla kötüleşerek daha komplike hale dönüşebilirler. Bu nedenle erken teşhis ve doğru tedavi başarıda ilk önceliktir. Basit gibi görünen bir durumda dahi veteriner hekiminize danışmayı unutmayınız

Hekiminizin önerdiği göz damlaları ya da pomatlarını uygun doz ve zaman dilimlerinde düzenli olarak kullanınız. Özellikle kullandığınız antibiyotikli göz damlalarının kullanma tarihlerini kontrol ediniz. Açıldıktan sonra üzerinden 1 hafta geçmiş göz damlalarını tekrar kullanmayınız. Kortizon içeren damlalar ancak hekim kararıyla kullanılabilir. Bu amaçla doktorunuz göze gerekirse özel boyama yöntemleri uygulayabilir.

Hayvanlarınızın hasta gözlerini kaşımalarını engellemek için tedavi sürecince boyunlarına yakalık takılabilir. İyileşme tamamlanıncaya kadar lütfen koruyucu yakalığı çıkarmayınız.

Evcil petlerinizin bulunduğu ortamda elektrik süpürgesi çalıştırmayınız. O esnada yayılan toz partiküllerinin hasta göze zarar vereceğini unutmayınız.

Kedinizde göz hastalığı tedavisi sürdürülürken olabildiğince iri taneli kristal kum kullanınız ve sık aralıklarla değiştiriniz.

Hekiminizin göz kontrolüne çağırdığı günlerdeki randevunuza sadık kalınız. Özellikle göz korneasında oluşan bozuklukların tedavisi uzun sürebilir. Bu süreç içerisinde farklı ilaç kombinasyonları kullanılabilir ya da küçük operatif girişimler yapılabilir.

Anatolia Hayvan Hastanesi’nde göz hastalıklarının gerek medikal, gerekse operatif tedavileri uzman bir ekip tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Hastanemizde karşılaştığımız bazı klinik vakalara ilişkin görselleri aşağıda izleyebilirsiniz. Bu poster Veteriner Hekim Batı Bursa’nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Tüm petlerinize sağlıklı günler dileriz. 7/ 24 Onlar için buradayız..

Geri Bildirim
X
Geri bildiriminiz kaydedilmiştir,
ilginiz için teşekkür ederiz.