YAYINLARIMIZ

Hayvanlarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Vet. Hekim Fizyoterapist Sara Ece Ulutürk

Veteriner Hekim Fizyoterapist Sara Ece Ulutürk ,Dünya ve Türkiye’de hayvanlarda fizik tedavi ve rehabilitasyona yaklaşımlarla ilgili gelişmeleri bizlerle paylaştı.

Hayvanlarda Fizyoterapi ve rahabilitasyon dünyada çok uzun yıllardan beri uygulanmaktadır.1990 yılından bugüne ciddi ölçüde ilerlemeler kaydedilmiş ve çeşitli teknik yöntemler üretilmiştir.

Amerika’da 110 fakültede fizyoterapi ve rehabilitasyon ile ilgili bölümler vardır ve hızlı bir şekilde büyüme ve gelişim kaydedilmektedir. İnsanlarda operasyon sonrası ve öncesi bir sürü hastalık için fizyoterapi ve rahabilitasyon protokolleri varken ,hayvanlarda bunun olmamasının bir eksiklik olması üzerine yaklaşık son 30 yıldır dünya bu konu üzerine eğilmektedir. Özellikle köpekler de ve atlarda fizyoterapi için çok spesifik ve sık görülen hastalıklarda ciddi yararlanımlar sağlanmaktadır.

1980’lerin sonuna doğru başlayan bu gelişim 1990’larda büyük bir ilerleme kaydedilmiştir. American Physical Therapy Association (APTA),American Collage of Veterinary Surgeons (ACVS), ve hayvan fizyoterapistlerinin birleşimiyle oluşan özel bir grup kuruldu. Orlando ,Florida gibi birçok bölgede sempozyumlar düzenlendi. Özel programlarda kullanılan askeriye ve polis köpekleri n de uygulamalarda alınan verimlerin ardından spor hayvanları içinde köpekler ve atlar üzerinde uygulamalar yapıldı.

Bir sürü veteriner operasyon sonrası olumlu neticeler alabilmek için operasyon öncesi ve sonrasında hastanın hareket kabiliyetlerini sağlamak ve uygun ölçüde gelişimini yapabilmek için dünyanın her yerinde fizyoterapi uygulamalarına başvurmaktadır.

Türkiye’de bu konu fakültelerde dahil bölümü bulunmayan ve veteriner hekimlikte maalesef çok üstüne düşülmeyen bir durumdadır. Operasyon sonrasında bazı illerimizde veteriner hekimler tarafından bir takım uygulamalar yapılmaktadır.Ve olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ancak bu konuda eğitimli çok az kişi bulunmaktadır .

Tüm minik dostlarımıza sağlıklı ve güzel günler dilerim.

Veteriner Hekim Fizyoterapist Sara Ece Ulutürk.

Hayvanlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon yapılmaya nasıl karar verlir?

Öncellikle hastaların kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri fizyoterapinin altın kuralıdır.

Hasta sahipleri eşliğinde ilk muayeneleri yapılır. Hastamızın sorununa göre öncelikle hasta sahibiyle ilgili yavaş bir yürüyüş ardında hızlı bir yürüyüş ve denge kontrollerini gözlemlemek için çeşitli hareketler yaptırılır.

Daha sonra hastamız muayene alanına alındıktan sonra önce el yöntemiyle(palpasyon) kaslar arası yoğunluklar , sorunlu bölgede doku ve hücre kayıplarını ölçmek amacıyla özel bir aletle kas yoğunlukları ölçülerek hesaplamalar yapılır ve ilk gün alınan sayısal veriler kayıt altına alınır. Yapılan bu işlem sayesinde kas yoğunluğunun tedavi sonrası ne kadar artığı gözlemlemek için belli aralıklarla ölçümler tekrarlanır.

Veteriner fizyoterapist hastayı muayne ettikten sonra uygun bir tedavi protokolü oluşturur.

Bunun yanında kollarda yada bacaklarda sinir, kemik, ligament, eklem ve kaslar ile ilgili problemlerle oluşan topallama yürüyüş bozuklukları var ise o zaman hastamızın sorunlu olduğu bölgelerde ki açıları hesaplanarak hayvanlar için belirlenmiş ırk boy ve kilolarına göre normal değer aralığından ne kadar uzak olduğu belirlenerek değerlendirmeye alınır.

Bu uygulamalar belli aralıklarda tedavi süresince tekrarlanır ve ne kadar ilerlemolduğu belirlenerek her hasta için özel olarak açılan kayıtlara kaydedilir.

Daha sonra sorunlu bölgenin oluşum nedenleri saptanarak her hasta için özel olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon programı Veteriner fizyoterapist tarafından oluşturulur.

Hayvanlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon hangi hastalara uygulanır?

1-Yaşlı (Geriatrik) hastalarda

2-Sinirsel iletim bozukluklarında (felç,sinir sıkışması, vb.)

3-Operasyon öncesi ve sonrası dönemde (post operatif bakım,operasyon sonrası şişlik yangı azaltma hareket kabiliyetini artırma, bölgede kan dolaşımı artırılarak, hücre içi oksijen miktarı artışını sağlama)

4-Patella çıkığı (eğer erken koyulmuş bir teşhisse operasyona gerek kalmadan bağların ve kas gruplaının güçlendirilmesi hedeflenir, operasyona karar verildikten sonra operasyon öncesi ve sonrası için topallık oluşumunun engellenmesi vb.)

5-Kalça displazisi

6-TPLO operasyonu sonrası

7-Kas atrofileri

Geri Bildirim
X
Geri bildiriminiz kaydedilmiştir,
ilginiz için teşekkür ederiz.