YAYINLARIMIZ

Kedilerde Diyafram Fıtıkları

Vet. Hekim Servet SERDAR

Diyafram, karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran kassal bir perdedir. Diyafram bütünlüğünün bozulması sonucu, karın içi organlarınınöne doğru göğüs boşluğuna girmesiyle diyafram fıtıkları şekillenir.

Diyafram yırtıkları çoğu kez araba çarpmaları ve ezmeleriyle, yüksekten düşmeler gibi travmatik nedenlerle oluşur. Doğuştan diyaframın tam gelişmemiş olması da yavru kedilerde  daha az rastlanan bir nedendir.

Diyafram fıtıklarında belirtiler, olayın süre ve niteliğine göre değişkenlik göstermekle birlikte en tipik bulgu, solunum güçlüğüdür.Göğüs boşluğu içerisine, karaciğer, mide, ince bağırsaklar, dalak ve kalın bağırsaklar girebilir. Bunların akciğerlere yaptığı baskı, hayvanda ciddi solunum problemlerine yol açar.Kediler zorlanarak ,  karın kaslarını  kasarakderin nefesler almaya çalışırlar.Kronikleşen olgularda belirgin zayıflama ve halsizlik göze çarpar.

Teşhis klinik ve radyolojik incelemeler sonucunda konulur.Röntgende göğüs boşluğunda şüpheli imaj veren kitlelerin izlenmesi önemli bir ipucudur. Tanıyı kesinleştirmek için, özel kontras veren maddeler ağız yoluyla  ya da karın boşluğu içerisine  verilerek yeniden  röntgenler çekilir. Beyaz renk veren bu maddelerin göğüs boşluğunda görülmesi teşhisi doğrular. Gerek duyulursa ultrason incelemesi de yapılabilir.

Diyafram fıtıklarının tedavisi ancak operasyonla mümkündür. Burada da önemli olan operasyon zamanı ve uygulanacak anestezi yöntemidir. Yeni geçirilmiş bir travmadan sonra  hayvanın genel durumunun düzeltilmesi ilk önceliktir. Yapılacak laboratuvar incelemeleri sonuçlarına göre, antibiyotik ve serum destekleriyle birlikte, solunum sıkıntısı bulunan hayvanlara oksijen uygulanmalıdır.

Yapılan çalışmalarda diyafram fıtıkları için hayvanlardaki ölüm oranlarının %12 ile %48 arasında değiştiği belirtilmektedir. İyi bir operasyon öncesi hazırlık dönemi ve uygun anestezi yöntemiyle hayvanların yaşama şansı % 75’ i bulmaktadır.

Bu tür vakaların anestezisi mutlaka inhalasyon anestezisiyle, özel anestezi makinası eşliğinde yapılmalıdır. Kardiovasküler yaşamsal parametreler tüm operasyon boyunca monitörden izlenmelidir. Diyafram fıtığı gibi riskli operasyonların,modern hastane koşullarında, cerrahi uzmanı hekimlerce yapılması başarı oranını arttırmaktadır.

Anatolia Hayvan Hastanesi’nde son 5 yılda, diyafram fıtığı teşhisi konulan 10 kedi operasyona alınmıştır. Doç. Dr. Cem Perk , Veteriner Hekim Suna Sarcan Saraç, ameliyathane teknisyeni Ferhat Topçu’dan oluşan ekiple yapılan operasyonlarda, 8 olgu sağlığına kavuşurken 2’ si kaybedilmiştir. Bu tür vakalarda operasyondan sonraki ilk 12 ile 24 saat riskli bir süreçtir. İyi bir postoperatif bakımın hastane koşullarında sürdürülebileceği unutulmamalıdır.

Aşağıda Haluk Bey tarafından sahiplenilen, Karam isimli, 5 yaşlı, sokak kedisinin başarıyla gerçekleştirilen operasyonuna ilişkin çeşitli görselleri görebilirsiniz:

Geri Bildirim
X
Geri bildiriminiz kaydedilmiştir,
ilginiz için teşekkür ederiz.