YAYINLARIMIZ

Köpeklerde idrar kesesi taşı ameliyatı

Doç. Dr. E. Cem PERK

Fıstık, 5 yaşında, Cavalier King Charles Spaniel ırkı,  dişi bir köpekti. Bu yaşına kadar önemli bir sağlık problemi yaşamamıştı. Ailesinin üzerine titrediği bir varlıktı ev ortamında.Hareketliliği, neşesi ve sevimliliğiyle pozitif bir yaşam enerjisi katıyordu insan dostlarına..

Sahibi sabah, akşam düzenli olarak dışarı tuvalete çıkarıyordu yıllardır.Yine öyle bir sabah Fıstığın idrarını yaparken huzursuzlandığını fark etti.Zorlanıyordu sanki.Herzamankinden daha uzun sürmüştü yapması. Üstelik son kısımları kırmızımsı kanlı olarak gelmişti.Eski neşesi  yoktu.. Ağrısı da vardı tuvaletini yaparken.

Arzu hanım, vakit geçirmeden Anatolia Hayvan Hastanesi`ne götürdü onu. Doktorlar kanlı idrar şikayetine neden olabilecek tüm olasılıkları araştırdılar. Genel  muayenesinin ardından üriner sistem hastalıkları üzerine yoğunlaştılar.Kan ve idrar tahlillerini yaptılar.Röntgen ve ultrason incelemelerinden geçirdiler.

Tanı kısa bir değerlendirmeden sonra konulmuştu.Fıstığın idrar kesesi içerisinde 2 adet taş vardı.Kanlı ve ağrılı idrara bunlar neden oluyordu.Köpeklerde şekillenen kese taşlarının bazılarının yüzeyi sivri  ve çentikli olabiliyordu. Adeta zımpara taşı gibi kesenin iç yüzündeki hassas mukozayı törpülüyor ve kanamaya sebebiyet verebiliyordu. Ayrıca kesenin kasılmaları esnasında batarak ağrı oluşturabiliyordu. Fıstık dişi olduğu için şanslıydı zira sorun yalnız idrar kesesindeydi.Oysaki erkek köpeklerde durum daha kötü sonuçlar doğurabiliyordu. Keseden idrar yoluna atılan bazı tür küçük taşlar, erkek köpeklerin penisinde bulunan kemiğin civarında üretrayı tamamen tıkayabiliyorve daha komplike tablolar ortaya çıkabiliyordu.

Fıstığa, sistotomi denilen idrar kesesinin açılması operasyonu uygulanacak ve taşlar alınacaktı. Genel anestezi için, laboratuvar değerleri  uygun olan Fıstık,Doç.Dr.Cem Perk ve Veteriner hekim Servet Serdar tarafından ameliyat edildi.Başarılı geçen operasyonla keseden iki adet taş çıkarıldı .Anesteziden sorunsuz olarak uyanan köpek, 10 gün sonra şikayetleri kalmaksızın sağlığına kavuştu.

Sonraki süreçte önemli olan, yeniden taş oluşumunun önlenmesiydi .Alınan taşın analizinin yanısıra, idrar Ph sı, idrar sedimentindeki  mineral kompozisyonu gibi kriterlerle, en uygun diyet mama kullanılarak koruyucu önlemlerin alınmasıydı.Taşlar yapılarına göre, struvit, kalsiyum oksalat, kalsiyum fosfat, amonyum ürat ve sistin nitelikli olabiliyorlardı. Fıstıktan alınan taş, bir mama firması tarafından ABD’ye gönderildi.

 Analiz sonucuna göre uygun diyet mamayla beslenen ve bol su alımı önerilen köpekte, 4 ay  sonrasında yapılan kontrollerde yeni bir taş oluşumuna rastlanılmadı.

Geri Bildirim
X
Geri bildiriminiz kaydedilmiştir,
ilginiz için teşekkür ederiz.