YAYINLARIMIZ

Köpeklerde ortopedik ve plastik cerrahi

Doç. Dr. E. Cem PERK

2012 kasım ayının son haftasında bir gece otoyolun yanında farkettiler Erkut bey ve Sibel Hanım onu.. Trafik kazası geçirmiş,  çarpan araba öylece oracıkta bırakmıştı bu sevimli  köpeği. Duyarlı her insanın yapması gerekeni yaptılar ve yardımına koştular Angy’nin. Çok kötü durumdaydı zavallıcık. Ayağa kalkamadığı gibi, karın duvarının yanında sürtünmenin etkisiyle oluşan çok geniş bir yarası vardı. Kan kaybetmiş, acılar içerisinde yolun kenarına zor sürüklemiştikendini.Böyle kalması demek, kısa bir süre sonrayaşama veda etmesi demekti. Hayvansever çift, hiç duraksamaksızın arabalarına aldılar onu ve Anatolia Hayvan Hastanesi acil servisine ulaştırdılar.

Doktorlar onun politravmatize bir vaka olduğunu farkettiler. Önce damar yolunu açıp serum desteği ve kanama durdurucu ilaçlarla hayata tutunmasını sağladılar. Daha sonra açık çıkık formundaki kemik ucunu bandajla kapattılar. O geceyi sorunsuz geçiren Angy, ertesi gün cerrahi konsültasyonla değerlendirildi. Alınan radyografilerde birden çok kemikte kırık, bir ayağında açık çıkık, karın duvarının yanında dikişlerle kapatılamayacak kadar geniş deri kayıplı yara vardı. Düzelmesi için bir dizi ortopedik operasyon ve plastik cerrahi tekniğin uygulaması gerekiyordu. Kan tahili sonuçları operasyon öncesi genel durumunun desteklenmesi gerektiğini söylüyordu.Bu nedenle antibiyotik, vitamin ve serumlarla tedaviye alındı ve bu süreçte parazitlerinden de arındırıldı. Operasyon için genel anesteziye alınan Angy,  entübe edilerek anestezi makinasına bağlandı; kardiovasküler değerleri açısından monitörize edildi. İlk etapta ortopedik operasyonların yapılması planlandı. Sağ ön ayağındaki kırık için, plaka ve vidalarla osteosentez tekniği uygulanırken sağ arka ayağındaki diğer kırığa eklem bölgesinden yaklaşıp kemik iliği içine doğru yönlenen çapraz Rush çivileri yerleştirildi.Daha sonra sol arka ayağın bilek eklemindeki açık çıkığın reddi ve tespiti operasyonuna geçildi.Kemik normal anatomik pozisyonuna oturtulduktan sonra, eklem hareketi kontrol edildi ve tekrar çıkmaması için Steinmann çivisi kullanılarak uygun açıda tespiti sağlandı. İlk aşama olarak planlanan bu ortopedik operasyonlar serisi yaklaşık 3.5 saat sürdü. Hasta anesteziden sorunsuz uyandı. Postoperatif   1 hafta boyunca Angy’e yoğun bir tedavi programı uygulandı.Açık çıkığın bulunduğu ayakta enfeksiyon oluşmaması için kombine antibiyotikler yapıldı. Operasyon uygulanan bölgelere yüksek voltaj TENS cihazıyla fizik tedavi seansları düzenlendi, oral yoldan yüksek besin değeri olan özel mamalarla beslendi.

Angy için ikinci bir etap daha kalmıştı. Sağ karın duvarının yanındaki geniş maddi kayıplı yaranın,plastik ve rekonstrüktiv cerrahi tekniği ile kapatılması.Bu işlemin lokal anesteziyle yapılması kararlaştırıldı zira Angy 1 hafta önce zorlu operasyonlar geçirmiş; yaşamsal fonksiyonları yeni yeni normale dönüyordu. Kısa süre içerisinde ikinci kez genel anestezi uygulanması risk oluşturabilirdi. V-Y Plasti tekniğiyle yandaki sağlam deriden kaydırma yapılarak açık yara tamamen kapatıldı.Bu işlem yaklaşık 35 dakika sürdü.

Angy ikinci operasyonundan sonra 1 hafta daha Anatolia Hayvan Hastanesi`nde kaldı. Pansumanları, fizik ve  destek tedavileri düzenli olarak sürdürüldü. Operasyonundan 10 gün sonra ön ayakları üzerinde doğrulmayı başaran hastamız daha sonra dört ayak üzerinde durmaya başladı.15.günde küçük adımlarla yürümeye başlayan Angy dikişleri alınarak taburcu edildi. En az 1 ay daha uygun bir ortamda gözetim altında tutulması gerekiyordu.Ümit hanım seve seve kabul etti bu öneriyi ve evine aldı Angy’i.

Hastaneye sedye ile getirilen Angy, operasyonlarından 1 ay sonra kontrol için geldiğinde bu kez yürüyerek girdi muayene odasına. Onun yaşama dönmesinde işbirliğine giren herkes çok mutluydu.Hastane yöneticisi veteriner hekim Suhat EREN sokak köpeği olması nedeniyle gerekli kolaylıkları sağlamış;  Doç.Dr.Cem PERK operasyonlarını gerçekleştirmiş, tüm yoğun bakım hekimleri ve yardımcıları tedavi sürecini eksiksiz tamamlamıştı.

1. Arka ayaktaki kırık ve çıkığın radyolojik görünümü 2. Ön ayaktaki kırıkların radyolojik görünümü 3. Arka ayaklara uygulanan ortopedik operasyonlar sonrası görünüm 4. Ön ayağa uygulanan plaka osteosentezi sonrası görünüm

Geri Bildirim
X
Geri bildiriminiz kaydedilmiştir,
ilginiz için teşekkür ederiz.