YAYINLARIMIZ

Sihirli Dokunuşlar

Veteriner Hekim Fizyoterapist Sara Ece Ulutürk.

ARKA BACAKLARINI SÜRÜKLEYEREK YÜRÜYEBİLEN MİNNAK ,  FİZİK TEDAVİ SAYESİNDE NORMAL YAŞAMINA DÖNDÜ..

Yağmurlu bir kasım akşamında, feci durumda bulmuştu Minnak’ı Yasemin Hanım. Zavallı kedicik  belinden pencerenin vasistasına sıkışmış, debelenip duruyordu. Kurtulması mümkün değildi. Bir gayretle merdivene tırmandı ve çekip aldı onu sahibi.

Hayvandaki kötü tabloyu fark edince hızla yetiştirdi Anatolia Hayvan Hastane’sine. Cumartesi gecesi insanlar eğleniyorken, O  22.30’da nöbetçi hekim Sara Ece Ulutürk’ün karşısındaydı.

Hızlı bir acil durum değerlendirmesi yaptı doktor hanım. Kedide travmatik şokla birlikte düşük vücut ısısı, idrarda ve dışkıda kan ve bilinç kaybı mevcuttu. Hemen damar yolunu açarak  şok tedavisini başlattı ve yatışa aldı hastasını.

 Yapılan tedaviyle kritik olan ilk 24 saati atlatmıştı kedicik. Yalnız bazı nörolojik sorunları vardı. Belden aşağısında his ve refleks kaybı oluşmuştu. Ön ayaklarına basabiliyor ancak arkaları sürüyordu. Radyolojik bulgularda bir kırık görünmüyordu ancak uzun süreli bel bölgesinin sıkışması nedeniyle omurilik zedelenmesi şekillenmişti.

Bu tür hastalıkların sağaltımında medikal tedavinin yanı sıra düzenli fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekiyordu. Veteriner tıp alanında bu konudaki eksikliği bildiğinden Tennessee Üniversitesi tarafından düzenlenen eğitim programlarına katılmıştı Veteriner Sara Ece Ulutürk.

Şimdiki hastası Minnak ve sonucu sabırsızlıkla bekleyen avukat Yasemin Hanımdı. Fizyoterapide bu olguda ışın tedavisiyle birlikte özel masaj seansları planlamıştı.

Fototerapi denilen ışın tedavisinde ultraviyole ve beyaz ışın demetlerinden yararlandı. Masajdaki amaç, bölge kan dolaşımının arttırılması ve kas atrofisinin önüne geçilmesiydi. Kas gruplarının gerildiği bölgelere dairesel hareketlerle, derin dokulara nüfuz edecek şekilde basınç uygulamaları yapıldı. Seanslar önceleri 5 dakika, sonraları 10 dakika olmak üzere günde iki kez uygulandı. Bu aplikasyonlar 10 gün sürdürüldü. Ayrıca fizyoterapi uygulamalarının başlamasından 1 hafta sonra, tüm arka bacak eklemlerine pasif hareketlerle açma kapama egzersizleri yapıldı. Minnak bu uygulamaların yararını görüyordu. Refleks tepkileri olumluydu, her geçen gün aktif hareketleri artıyordu. 15. günde kafesinin içinde sendeleyerek de olsa yürüyebiliyordu. Bu aşamaya geldiğinde karın altından geçirilen destek bantlarıyla yürütme egzersizleri de başlatıldı.

 Kombine fizik tedavi uygulamalarıyla Minnak 3. haftada normale yakın yürüme modeli sergiliyordu. Bu olumlu gelişme üzerine taburcu edilen kedi, Yasemin Hanım tarafından 10 gün boyunca seanslara getirildi. Sonuç olarak sabır ve kararlılıkla yürütülen program ve sihirli dokunuşlar Minnak’ı normal yaşamına döndürmüştü.

RESİMLER

Minnak’ın arka bacak eklemlerinin, açılıp kapanma açı derecelerinin belirlenmesi.

Fizik tedavi sürecinin başlangıcında Minnak’ın arka bacak kas ölçümlerinin yapılması.

Tedavi sonunda Minnak ve Veteriner Fizyoterapist Sara Ece Ulutürk.

Geri Bildirim
X
Geri bildiriminiz kaydedilmiştir,
ilginiz için teşekkür ederiz.