YAYINLARIMIZ

VERA'NIN İDRAR KESESİNDEN DEV BOYUTTA TAŞ ÇIKARILDI

Doç. Dr. E. Cem PERK

VERA’NIN İDRAR KESESİNDEN DEV BOYUTTA TAŞ ÇIKARILDI..

Anatolia Hayvan Hastanesi’nde Doç.Dr.Cem PERK ve ekibitarafından gerçekleştirilen operasyonla Vera sağlığına kavuşturuldu

İdrara zorlanarak  çıkma, kanamalı idrar ve karın bölgesinde hassasiyet şikayetleriyle  Anatolia Hayvan Hastanesi’ne getirilen Vera’da, yapılan klinik ve radyolojik muayeneler sonucunda idrar kesesinde taş saptandı.

 Vera, Özcan Devecioğlu’nun sahibi bulunduğu, 12 yaşında, dişi, Pomeranian ırkı bir köpekti.

Radyolojik olarak olgunun ultrason ve röntgen değerlendirmelerinde, idrar kesesinin lümenini tamamen dolduran, radyopakt görünümlü, devasa boyutta taşa rastlanıldı. Laboratuvar bulgularında lökosit sayısı ve BUN değerlerinde hafif artış saptandı ve operasyon öncesi stabilize edildi. Kapalı sistem ihalasyon anestezisyle köpeğe isoflurane uygulandı. Doç.Dr Cem Perk,  veteriner hekimler Elif Pars ve Kübra Sezer tarafından gerçekleştirilecek operasyon için sırt üstü yatırılan olguya, orta hattan caudal  abdominal deri ensizyonu yapıldı. Bu bölgedeki laparotomi açıklığından idrar kesesine ulaşıldı. Kesenini damarsız olan bölümüne önce 2 adet askı dikişi konularak kese sabitlendi, sonra içerideki idrar enjektörle aspire edildi. Böylelikle idrar kontaminasyonunun önüne geçilmiş oldu. Kesenin etrafı steril gazlı bezlerle sınırlandırıldıktan sonra, askı dikişlerinin arasındaki avasküler bölümden kesi yapıldı. Bu sırada mukozanın düzgün kesilmesine dikkat edildi. 5.5x3.5 cm ebatlarındaki taş bütün halde Allis pensi yardımıyla çıkarıldı. Kesede başka taş olmadığından, içerisi steril serum fizyolojikle yıkandıktan sonra dikiş aşamasına geçildi. Bu amaçla 3/0 polyglactin-910 (vicryl) kullanılarak idrar kesesi çift kat dikildi. Laparotomi açıklığı usulüne uygun olarak kapatıldı. Postoperatif dönemi hastanede geçiren Vera ,1 hafta sonra dikişleri alındıktan sonra sağlıklı olarak taburcu edildi.

Köpeklerde idrar kesesi taşlarına sıklıkla rastlanıldığını belirten Doç.Dr.Cem PERK, taşların daha çok orta yaşlı ve yaşlı hayvanlarda görüldüğünü ifade etti. Köpeklerdeki taşların yaklaşık %60-70’inin  magnezyum amonyum fosfat bileşimine sahip struvite taşları olduğunu ve oluşumunda üriner sistem enfeksiyonlarının önemli rol oynadığını söyledi. Struvit taşlarına dişi köpeklerde erkeklere oranla daha yüksek oranda rastlanıldığını çünkü idrar kesesi enfeksiyonlarının dişilerde daha yaygın görüldüğünü belirtti.

İdrar yolu ve kese taşlarının bileşiminin  ameliyatla çıkarılmadan da belirlenebildiğini ifade eden Perk, bu amaçla idrar tahlili yapılarak kristallere bakılması gerektiğini ve ayrıca bakteriyel kültür alınmasını da önerdi. Uygun antibiyotik kullanımı ve taş yapısına göre seçilecek özel diyet mamayla bazı taşların eritilebileceğini ifade etti. Köpeklerde rastlanılan diğer taşların kalsiyum oksalat, ürat, sistin, silikat ve kalsiyum fosfat yapısında olduğunu belirtti.

İdrar kesesi  taşlarında klinik bulguların, kesede gerginlik, abdominal ağrı, sancılı idrara çıkma, idrar kaçırma ve postrenal üremi belirtileri (iştahsızlık,kusma, depresyon) olabileceğini söyledi. Teşhiste ultrason ve röntgen değerlendirmelerinin önemine değinen Doç.Dr.Cem Perk, kalsiyum içeren taşların en radyopakt görünümü verirken, sistin ve urat taşlarının en az radyopakt imaja sahip olduğunu ifade etti.

Ameliyat sonrası yeniden taş oluşumunun urat ve sistin taşlarında %12-25 oranında olduğunu; bu nedenle yaşam boyu idrar yolu enfeksiyonlarına karşı önlem alınması  ve uygun diyet mamayla beslenilmesi gerektiğini bildirdi.

FOTOĞRAFLAR

           

Vera operasyondan önce                                                             Vera’nın radyolojik görüntüsü

    

İdrar keseden aspire edilirken                                   

    

     Taş uzun eksen 5,5 cm                     

                   

                                      Vera’nın operasyon sonrası görünümü

         

        Doç. Dr. Cem PERK                                                                     

          

Geri Bildirim
X
Geri bildiriminiz kaydedilmiştir,
ilginiz için teşekkür ederiz.